Czechoslovak Group a Tatra Trucks na veletrhu IDET 2023: Novinky pro stavaře, těžaře i vojáky

publikováno:
Představení vozidla Tatra Force pro hasiče. Představení vozidla Tatra Force pro hasiče.

Veletrh IDET si letos připomínal 30 let od prvního ročníku. Prošel mnoha změnami a nedávná květnová edie přivítala vůbec nejvíce vystavovatelů za celou dobu své existence. Mezi ně již dlouhodobě patří firmy holdingu Czechoslovak Group a automobilka Tatra Trucks. Prezentovaly vůbec největší expozice na veletrhu, a to jak v halách P a F, tak také na venkovních plochách i na polygonu dynamických ukázek.

Největší událostí, která se týkala kopřivnické Tatry, bylo odhalení nové generace modelové řady Tatra Force, která je stěžejním pilířem jejího výrobního portfolia pro segmenty defence, integrovaný záchranný systém, dále pro speciální nástavbáře, popřípadě stavebnictví a těžařství atd. Tatra nové vozy představila ve světové premiéře v rámci souběžně probíhajícího veletrhu PYROS v provedení pro hasiče společně s firmou THT Polička, jež vytvořila novou hasičskou nástavbu. 

Prezentace Czechoslovak Group na veletrhu IDET.Další generace řady Force dostala především nově řešenou kabinu v krátkém i dlouhém provedení s řadou bezpečnostních prvků, nový interiér kabiny s digitální palubní deskou a nové elektronické systémy. Na výběr budou také inovované elektronicky řízené vzduchem přímo chlazené osmiválcové a dvanáctiválcové motory Tatra o výkonu až 340 kW v prvním případě a až 440 kW v druhém případě. V nabídce budou i kapalinou chlazené motory Cummins a dále elektronicky řízené převodovky Tatra nebo automatizované či automatické převodovky renomovaných zahraničních výrobců.

Tatra Trucks společně s firmou Tatra Defence Vehicle (TDV) na IDETu 2023 vystavovaly i vůz Tatra Phoenix ve verzi hákový nakladač s prodlouženým podvozkem a pancéřovanou kabinou. Tu vyvinuli a vyrábějí právě v TDV. Vůz si v Brně odbyl výstavní premiéru, tentokráte českou, podobný vůz v provedení těžký tahač se poprvé objevil minulý rok na veletrhu Eurosatory ve Francii. Pancéřovaný Phoenix byl navíc nominován na cenu Zlatý IDET, kterou také ve své kategorii získal. Během slavnostního vyhlášení ji převzal generální ředitel Tatra Trucks Lukáš Andrýsek společně s generálním ředitelem Tatra Defence Vehicle Tomášem Mohaplem a Radomírem Smolkou, ředitelem výzkumu a vývoje Tatra Trucks. Ocenění Zlatý IDET získal rovněž mobilní taktický komunikační rušič Starkom vystavený v expozici AČR, na jehož výrobě se Tatra Trucks i TDV také podílejí.

Pancéřová vozidla

Další významná událost pro firmu TDV se odehrála v expozici Ministerstva obrany a AČR. Návštěvníci i zástupci médií byli svědky symbolického předání klíčů od nových pancéřovaných vozidel TITUS, která začala AČR zařazovat do své výzbroje. TDV má podle smluv armádě předat 62 těchto strojů ve třech verzích, v současné době již naplno běží sériová výroba. Předání klíčů se odehrálo u jednoho z prvních dodaných TITUSů ve verzi KOVS (spojovací), další TITUS byl vystaven na stánku CSG, v tomto případě šlo o verzi MKPP (místo koordinace palebné podpory).

Prezentace Czechoslovak Group na veletrhu IDET.V expozici CSG se uskutečnila za velkého zájmu novinářů i návštěvníků také premiéra nového českého antidronového systému ReCas z dílny společnosti Retia. Excalibur Army pak na IDETu vystavila samohybnou houfnici Morana na rozšířeném podvozku Tatra s dělem ráže 155 mm odpovídajícím standardům NATO. Morana měla světovou premiéru teprve loni na Eurosatory v Paříži, na IDETu to byla její česká premiéra. Další zajímavou novinkou bylo vyprošťovací a odsunové vozidlo Treva-30 rovněž na podvozku Tatra. Treva-30 má podobně jako houfnice Morana pancéřovanou kabinu od konstruktérů Excalibur Army a je vybavena soustavou výkonných navijáků a jeřábem s nosností až 30 tun. 

Poprvé se také v Česku veřejnosti představilo pancéřované vozidlo Patriot 4x4 v provedení s velmi vysokou odolností stupně 4 dle norem NATO. I Patriot je postaven na podvozku Tatra a již si našel své zákazníky například v Polsku, jihovýchodní Asii či na Středním východě, perspektivně by se mohl objevit i ve výzbroji AČR, pokud by tento typ techniky armáda poptávala. 

Letošní celkově již 17. mezinárodní veletrh obranné a bezpečnostní techniky IDET hostil 551 vystavujících firem z 29 zemí. Podle údajů pořadatelů expozice veletrhu za tři dny konání zhlédlo na 30 tisíc návštěvníků a zúčastnila se jej řada oficiálních delegací z 35 zemí celého světa. Co do rozlohy i počtu exponátů patřil mezi největší, vedle expozice AČR, společný stánek firem holdingu Czechoslovak Group a Tatra Trucks.

Autor: Czechoslovak Group