Vzniká jednotný digitální jazyk pro české stavby

publikováno:
autor:
Ilustrační obrázek Ilustrační obrázek

Pro české stavby vznikne jeden společný digitální jazyk – datový standard staveb (DSS). Dohodla se na tom Česká agentura pro standardizaci (ČAS) a Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI).

V databázi datového standardu staveb Define od společnosti Cobuilde budou dostupné datové šablony pro pozemní, infrastrukturní i dopravní stavby (DI). Česká agentura pro standardizaci bude zodpovídat za architekturu Datového standardu staveb (DSS) a obsahovou část DSS pro pozemní stavby a část technické infrastruktury, která se jich týká. Státní fond dopravní infrastruktury bude odpovědný za obsahovou část DSS pro dopravní stavby. Aktuální podoba DSS DI bude vložena do databáze Define, přičemž se předpokládá, že další rozšiřování bude již bude probíhat v prostředí databáze DSS. Část datového standardu zahrnující technickou infrastrukturu bude rozvíjet každá ze smluvních stran v tom rozsahu, v jakém se týká buď pozemních, nebo dopravních staveb.

Pro české stavaře to znamená, že budou mít k dispozici nejen jeden společný datový standard staveb (DSS), ale budou jej mít také dostupný na jednom místě, přes stejné rozhraní. Bez ohledu na to, jestli půjde o dopravní či pozemní stavbu nebo technickou infrastrukturu. Díky tomu bude možné sdílet informace o stavbách napříč celým jejich životním cyklem a všemi stavařskými profesemi.