50 let s hydraulikou Cat

publikováno:
Kresba původního stroje Cat 225. Kresba původního stroje Cat 225.

Se svým prvním hydraulickým rýpadlem Caterpillar na trh nepospíchal. Chtěl přijít až s vyladěným strojem, který převeze konkurenci, a výsledkem byl Cat 225.

Když přimhouříte oči, nerozeznáte ho od současných pravnoučat. Přitom první hydraulické rýpadlo Caterpillar již slaví padesát let. Caterpillar představil tuto novinku v roce 1972 po dlouhých letech vývoje a testování. Práce na konstrukci a výběru pohonné jednotky začaly v naprosté tajnosti během roku 1968. Testování prototypu probíhalo o dva roky později v Arizoně. Stroj se začal vyrábět souběžně na třech velmi rozdílných místech světa, a to ve Spojených státech, v Brazílii a v Belgii. Veřejnosti byl představen poprvé během odvážného představení, jež spojovalo balet s akrobacií a demonstrovalo všechny přednosti nového stroje. Poháněl ho vznětový motor V8 s přímým vstřikováním, odvozený od motoru nákladních vozů Ford série L.

LAMELOVÉ BRZDY A ODOLNÝ PLAST

Strojníci vyzdvihovali bezpečnostní prvky, jako byly lamelové brzdy. Ty se aktivovaly automaticky v momentě, kdy byly ovladače nastaveny na neutrál nebo se vypnul motor. Kabinu si strojníci chválili kvůli prostornosti, dobrému výhledu a nezvyklému tichu. Po čtyřech letech došlo k vylepšení ovládacích joysticků a čelního skla, které bylo možné konečně zcela otevřít. Kromě prosklení dveří byla všechna okna vyrobena z „lexanu“, což byl průhledný plast, do nějž Caterpillar vkládal velké naděje. Odolnost měl jako tvrzené sklo, ale byl lehčí a levnější. Cat 225 se v různých úpravách vyráběl skoro dvacet let. V roce 1986 dostal silnější motor, který ho provázel až do roku 1990, kdy byl nahrazen modelem Cat E240. Cat 225 položil základy pro konstrukční model, jehož odkaz vidíme i v současných strojích. Přejeme mu vše nejlepší!