Nová legislativa zavádí pro stavebníky a zhotovitele nové povinnosti v oblasti geodézie, včetně zavedení Digitální technické mapy kraje (DTM), přičemž stavebník je zodpovědný za zajištění správnosti a úplnosti údajů týkajících se stavby, které jsou zaznamenány v DTM. Navíc nová metodika ŘSD ČR přináší požadavky na odbornou způsobilost geodetů pracujících na projektech ŘSD, včetně zavedení osvědčení Z-01 a Z-02. Tyto změny zdůrazňují nutnost spolupráce všech subjektů zapojených do stavebního procesu a jejich kvalifikaci.
Digitální technická mapa kraje
S rozvojem digitálních technologií a posilováním informační infrastruktury dochází k významným změnám i v oblasti geodézie a stavebnictví. Jednou z těchto změn je zavedení Digitální technické mapy kraje (DTM), která má za cíl zefektivnit plánování, realizaci a údržbu stavebních projektů a technické infrastruktury. Pro stavebníky, a přeneseně pak zhotovitele to znamená nové povinnosti v oblasti geodézie.
Povinnosti stavebníků v souvislosti s DTM jsou primárně definovány stavebním zákonem a zákonem o zeměměřictví s prováděcí vyhláškou o DTM. Stavebník musí poskytovat údaje o poloze, výšce a dalších vlastnostech objektů do DTM, zajistit jejich správnost a úplnost a spolupracovat s krajem a dalšími subjekty při aktualizaci a správě DTM.
Některé konkrétní situace pro stavebníky v kontextu s DTM zahrnují:
Nová výstavba: Při zahájení nové stavby musí stavebník zajistit záznam všech relevantních údajů o poloze, výšce a dalších charakteristikách stavby do DTM.
Rekonstrukce a modernizace: Při rekonstrukci nebo modernizaci stávajících objektů je nezbytné aktualizovat údaje v DTM, tak aby reflektovaly provedené změny u těch prvků, které jsou předmětem vedení DTM.
Demolice: Při demolici objektu musí stavebník zajistit, aby byly informace o odstranění objektu zaneseny do DTM.
Inženýrské sítě: Při pokládání nebo úpravách inženýrských sítí musí být zaměřeny a předány příslušné údaje do DTM.
Tyto situace vyžadují důkladnou koordinaci a dodržování legislativních požadavků, aby byla zajištěna přesnost a aktuálnost dat v DTM a splněny povinnosti stavebníka stanovené zákonem.
Stavebník má samozřejmě možnost delegovat některé své povinnosti týkající se Digitální technické mapy na jiné subjekty, avšak toto je nutné provést v souladu s platnými právními předpisy a smluvními dohodami.
Nejběžnějším způsobem je smluvní převod – stavebník může uzavřít smlouvu s takzvaným Editorem DTM, což je jednotlivec nebo organizace oprávněná k úpravám a správě údajů v Digitální technické mapě kraje. Editor DTM poté zodpovídá za zaznamenávání a aktualizaci informací o technické infrastruktuře a dopravní infrastruktuře v DTM. Je odpovědný za zajištění správnosti, přesnosti a aktuálnosti dat, zároveň se stará o to, aby data reflektovala skutečný stav. Editor musí dodržovat všechny platné právní předpisy a normy související s vedením a správou DTM.
Koordinace s vlastníky infrastruktury: V případě, že stavební práce zahrnují technickou nebo dopravní infrastrukturu, musí stavebník spolupracovat s vlastníky této infrastruktury, kteří mohou mít povinnost předávat údaje do DTM.
Stavebník musí zajistit, aby byly jasně stanoveny všechny přenosy povinností a všechny strany znaly své závazky. Stále zodpovídá za přesné a včasné předání údajů do DTM. Proto je zásadní vybrat si za Editora spolehlivého a zkušeného partnera.
Nové požadavky ŘSD ČR na geodety
Novinkou v oblasti geodézie, zejména pro dodavatele pracující na stavbách Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), je metodika M9 ŘSD ČR s názvem „Požadavky na odbornou způsobilost personálu dodavatelů zeměměřických činností pro ŘSD“. Tento dokument definuje pravidla a požadavky na kvalifikaci geodetů na stavbách ŘSD. Nově zavádí dvě osvědčení: Z-01 a Z-02.
Osvědčení Z-01 opravňuje k řízení a koordinaci zeměměřických činností, zahrnujících pomocné zeměměřické úkony v oblastech projektování, realizace a správy projektů a zakázek ŘSD. Osvědčení Z-02 opravňuje k činnostem, jako jsou koordinace, organizace a kontrola výsledků zeměměřických prací, včetně ověřování výsledků v souladu se zákonem č. 200/1994 Sb., na projektech a zakázkách ŘSD.
Metodika rovněž poskytuje podrobné informace o postupu získání osvědčení, včetně požadavků na vzdělání a praxi, a stanovuje datum 1. 1. 2025 jako termín, od kterého budou tyto požadavky platit.
V souvislosti s DTM vzniká na ŘSD celá řada nových předpisů a povinností, které budou zakomponovány do smluv se zhotoviteli tak, aby ŘSD řádně plnilo svou funkci správce technické a dopravní infrastruktury a zároveň plně využilo potenciál geodat pro správu a provoz komunikací v jejich správě.
Autor: Ing. Luděk Zákravský,
výrobní ředitel GRID, a.s.