Pražské léto ve znamení oprav

publikováno:
autor:
V létě jako době dovolených jsou rekonstrukce pražské dopravní sítě pro občany méně bolestivé. V létě jako době dovolených jsou rekonstrukce pražské dopravní sítě pro občany méně bolestivé.

Letošní léto probíhá v české metropoli řada rekonstrukčních prací, které se týkají všech druhů městské dopravy. Ty nejdůležitější sleduje i časopis Silnice Železnice, jehož aktuální vydání se věnuje pražskému metru.

Aktuálně probíhají intenzivní práce na obnově Barrandovského mostu, na novém plynovodu v ulici Komořanská nebo na Evropské při výstavbě nové tramvajové trati na Dědinu. Opravy se týkají také linek metra A a C, rekonstrukce čeká i tramvajové tratě na Plzeňské, v Ječné, na Bělohorské nebo na Poděbradské.

Barrandovský most 

Stavební akcí, která má aktuálně největší dopad na dopravu v metropoli, je pokračující II. etapa rekonstrukce Barrandovského mostu, která potrvá až do 31. srpna 2023. Součástí prací je odstranění mostního svršku a stávajícího vybavení na severní polovině jižního mostu a na barrandovské rampě z ulice K Barrandovu. Automobilová doprava je proto nyní vedena ve třech provizorních jízdních pruzích v každém směru. Jeden jízdní pruh ve směru k Jižní spojce je převeden do protisměru. Největším dopravním omezením je však v této fázi úplné uzavření barrandovské rampy od Barrandova ve směru z ulice K Barrandovu na Jižní spojku. Objízdná trasa vede po Pražském okruhu Lochkovským tunelem a po Strakonické ulici zpět na Barrandovský most a Jižní spojku.

Metro A 

V první části července Pražané pocítili důsledky toho, že pokračovala výměna dřevěných pražců za betonové na lince metra C mezi stanicemi Muzeum a Pražského povstání, stejně jako výměna zabezpečovacího zařízení ve stanici Strašnická a výměna pražců a výhybek ve stanici Depo Hostivař. 

Tramvajové trati

Dopravní omezení na frekventované Evropské třídě si vyžádala také pokračující výstavba tramvajové trati Divoká Šárka – Dědina. Práce v tomto úseku by měly skončit v polovině letošního září, celá stavba by měla být hotová v říjnu. V termínu od 15. července do 10. srpna 2023 je naplánovaný přerušený provoz tramvají kvůli rekonstrukci trati na Plzeňské mezi Klamovkou a Sídlištěm Řepy. V plánu na příští měsíce jsou i další opravy tratí, které dočasně zastaví provoz tramvají v Praze. Jedná se o ulici Ječná, kde bude v etapách od 11. do 20. srpna 2023 znemožněn průjezd tramvají v úseku mezi křižovatkami Karlovo náměstí x Resslova a Jugoslávská x Bělehradská. Tramvajová doprava bude vyloučena i v Bělohorské ulici v úseku mezi obratišti Vypich a Bílá Hora, a to v termínu od 21. srpna do 3. září 2023. Ve stejném časovém období pak nepojedou z důvodu obnovy trati ani tramvaje v Poděbradské ulici mezi obratišti Harfa a Starý Hloubětín.

Kromě dalších rekonstrukcí silnic a signalizačních zařízení přijde řada i na instalaci ochranného rámu v úseku ulic Dukelských Hrdinů a U Výstaviště, který bude od 31. července do 25. srpna 2023 zajišťovat výstavbu mostu v rámci modernizace železniční trati do Kladna, o kterém již časopis Silnice Železnice referoval. V tomto případě bude komunikace dočasně zcela uzavřena, a to včetně provozu tramvají. Všechny další opravy omezující městskou hromadnou dopravu v hlavním městě sleduje web opravujeme.to.