Nový most přes Vislu je hotový

publikováno:
autor:

Na silnici E77 vyrostl téměř kilometrový most přes řeku Vislu. Nová komunikace má spojovat hlavní město Varšavu a pobřeží Baltského moře. Zakázka je součástí velkého kontraktu na zhruba 20 km úseku S7 mezi Gdaňskem a Elblagem. Ten je v provozu již od konce loňského roku. „Jde historicky o jednu z našich největších staveb v zahraničí a doufám, že v blízké době na ni v Polsku navážeme dalšími projekty,“ uvedl ředitel divize 4 Radim Čáp.

Stavba mostu probíhala téměř tři roky a byla v mnohém specifická. K podpisu smlouvy došlo na podzim roku 2015 a na přípravné práce měli technici jen půl roku. Po zahájení vlastní stavby bylo velmi obtížné dodržet plánovaný harmonogram. Práce probíhaly v těžkých povětrnostních podmínkách, které stavařům komplikovaly stavební postupy. Hladina řeky se v závislosti na větru mění až o metr, což je pro průběh stavby velmi náročné. Metrostav se rovněž potýkal s krachem místních subdodavatelů, kteří neunesli nárůst ceny stavebních prací.


TŘI DRUHY TECHNOLOGIÍ

Přemostění v délce 928,7 m, vedoucí nad řekou a záplavovým územím mezi protipovodňovými valy, se stavělo s využitím tří druhů technologií. Část nad vodou se budovala pomocí letmé betonáže. Část na levém břehu záplavového území se betonovala na posuvné skruži a úsek na pravém břehu na pevné skruži. Neobvyklý je také typ pilotového založení na beraněných prefabrikovaných železobetonových pilotách.