Konference dozorování 2026 se věnovala tématům, která rezonují v současné praxi

publikováno:
autor:
Na akci se sešly týmy odborníků vykonávajících technický dozor, projektových manažerů i zástupců investorů a správců dopravní infrastruktury. Na akci se sešly týmy odborníků vykonávajících technický dozor, projektových manažerů i zástupců investorů a správců dopravní infrastruktury.

V brněnském hotelu Maximus Resort minulý týden úspěšně proběhla konference Dozorování 2026. Přivítala přes dvě stovky specialistů z oblasti stavebního dozoru, řízení staveb i investorů dopravní infrastruktury v České republice. Konference nabídla bohatý program přednášek, diskuzí i neformální sdílení zkušeností.

„Na konferenci chceme otevřít aktuální problematiku, se kterou se na stavbách dozoři a investoři v oboru dozorování potýkají,“ avizoval už před akcí předseda jejího přípravného výboru Ing. Jiří Hlavatý, ředitel Úseku kontroly kvality staveb Ředitelství silnic a dálnic.

„Na ŘSD například připravujeme zásadní aktualizaci elektronického stavebního deníku, který již máme více než čtyři roky plošně v provozu,“ informoval Hlavatý.

Témata, která rezonují 

Program konference pokrýval klíčová témata, která rezonují v současné praxi. Šlo především o digitalizaci stavebních procesů – tedy elektronické nástroje pro řízení dokumentace, společná datová prostředí (CDE) a zkušenosti s jejich implementací na velkých dopravních stavbách. Široce diskutována byla ale i role stavebního dozoru, smluvních podmínky i právních aspekty kontraktů. 

„V posledních letech vzhledem k velkému počtu rozestavěných staveb je přenesena větší odpovědnost a nasazení technického dozoru, ať v kontrole, tak ve vyhodnocování kvality prováděných prací zhotovitelem,“ zdůraznil předseda přípravného výboru konference.

Na akci se sešly týmy odborníků vykonávajících technický dozor, projektových manažerů i zástupců investorů a správců dopravní infrastruktury – mezi jinými z Ředitelství silnic a dálnic, Správy železnic a Státního fondu dopravní infrastruktury.

Networking a neformální
setkání

Kromě odborných vystoupení proběhly i diskusní bloky a networkingové části programu, které umožnily odborníkům z praxe sdílet své zkušenosti a navazovat kontakty. Neformální debaty probíhaly během přestávek u kávy i během společenského večera.

„V debatě jsme se shodli například na tom, že úkolem dozoru není hlídat termíny dokončení jednotlivých etap stavby, ale kvalitu díla,“ připomněl jedno z témat výměny názorů další člen přípravného výboru, Ing. Miroslav Blažek.

Konference dozorování 2026 potvrdila, že téma stavebního dozoru a moderních přístupů k řízení dopravních staveb je nadále vysoce aktuální. Diskuse o digitalizaci, standardizaci procesů, legislativních výzvách i praktických zkušenostech z reálných projektů přinesla řadu inspirací i podnětů pro další období.