Mimořádné směny, přeorganizování zakázek i logistiky – to vše teď zažívají VÍTKOVICE STEEL, aby co nejrychleji dodaly stovky štětovnic na vybudování ocelové bariéry v Hustopečích nad Bečvou. První část ocelové stěny v okolí havárie cisteren s benzenem je hotová, specializovaná firma nyní instaluje do země další štětovnice, které mají dohromady obkroužit nejvíc zasažené místo v délce bezmála 700 metrů.
„Bereme to jako prioritu a děláme doslova, co můžeme, abychom pomohli zabránit větším škodám na životním prostředí po havárii,“ uvedl Radek Strouhal, generální ředitel společnosti VÍTKOVICE STEEL. „Jsme v ČR jediným výrobcem štětovnic, takže i naši zaměstnanci chápou, že musíme záchranným složkám pomoct a jde tady o čas,“ dodal.
Nepropustná stěna
Ocelové štětovnice mají na bocích speciální zámky, které umožňují vytvořit nepropustnou stěnu, která bez problémů udrží masu hlíny nebo vody třeba i několik let. Slouží také jako protipovodňová ochrana. Štětovnice se mohou používat opakovaně a jsou téměř 100procentně recyklovatelné. Na plánovanou delší variantu stěny bude zapotřebí přes tisíc kusů štětovnic o délce osmi metrů.
„První várka štětovnic, tedy zhruba 400 kusů, je už zabudovaná v zemi, v pondělí jsme dodali další dva kamiony štětovnic a teď vyrábíme další stovky kusů. Aktuálně jsme dohodnuti, že dodáme na místo havárie ještě 700 kusů štětovnic,“ doplnil Radim Pachlopník, provozní ředitel společnosti. Firma tomu musela přizpůsobit výrobu i expedici. Jedna osmimetrová štětovnice váží půl tuny.
Stoletá tradice
Produkce štětovnic má v Ostravě dlouhou tradici, na těžké profilové trati se vyrábějí už 100 let. Štětovnice vyrobené ve Vítkovicích pomáhaly například při opravě Karlova mostu v Praze, při stavbě pavilonu slonů v ZOO Lešná nebo aktuálně se využívají při opravě Baťova kanálu.
Ministerstvo životního prostředí označilo vykolejení vlaku s cisternami v Hustopečích n. B. za největší havárii svého druhu na světě. Unik chemických látek ohrožuje zdraví lidí, životní prostředí, ekosystém a vodní zdroje. Práce na místě provádějí specializované firmy ve spolupráci se složkami Integrovaného záchranného systému a Českou inspekcí životního prostředí.