Výzvy na sociálních sítích ohrožují bezpečnost na kolejích. Doplatit na to mohou všichni, upozorňuje Správa železnic

publikováno:
autor:
Zejména děti a mládež pod vlivem výzev na sociálních sítích stále častěji ohrožují bezpečnost provozu pokládáním předmětů na koleje. Zejména děti a mládež pod vlivem výzev na sociálních sítích stále častěji ohrožují bezpečnost provozu pokládáním předmětů na koleje.

Několik kamenů dal zatím neznámý pachatel před třemi týdny na železniční koleje mezi Hradcem Králové a Pardubicemi. Krátce po sobě tam projely asi stokilometrovou rychlostí dva spěšné vlaky, které vezly na pět set lidí. Policie to vyšetřuje jako obecné ohrožení, žádá o pomoc veřejnost.

Od začátku roku podle Správy železnic (SŽ) počet podobných případů roste. Jen za první čtvrtletí roku 2024 šlo o 20 případů. Zejména děti a mládež pod vlivem výzev na sociálních sítích stále častěji ohrožují bezpečnost provozu pokládáním předmětů na koleje. Navíc tím porušují zákon zakazující vstup do kolejiště. Neuvědomují si přitom, že vážné nebezpečí hrozí nejen jim, ale i lidem ve vlacích.

V honbě za sledujícími neriskují jen své zdraví, ale hazardují i s bezpečností provozu. Pokračování tohoto trendu by podle SŽ znamenalo téměř dvojnásobný nárůst oproti počtu incidentů v předchozích dvou letech. 

“Konkrétně za rok 2023 jich evidujeme 53, o rok dříve se pak stalo 38 případů,” uvádí Nela Eberl Friebová, vedoucí tiskového oddělení SŽ.

“Takové chování, klasifikované jako trestný čin, může způsobit i vykolejení vlaku nebo vysokou hmotnou škodu, která se poté vymáhá po pachatelích. V případě nezletilých osob samozřejmě hradí vzniklou škodu jejich rodiče,” dodává mluvčí.

Proto Správa železnic apeluje právě na rodiče, aby upozornili své děti, že obsah na sociálních sítích je jedna věc, ale napodobování či šíření riskantních výzev přináší mnohdy fatální následky. Doplatit na ně mohou nejen strojvedoucí a cestující ve vlacích, ale i samotní aktéři nebezpečné zábavy a jejich nejbližší.