Ekova míří pod křídla Škoda Transportation

Momentka z podpisu smlouvy o vstupu strategického partnera (Skupina Škoda Transportation) do společnosti EKOVA ELECTRIC a.s. (7. července 2020) Momentka z podpisu smlouvy o vstupu strategického partnera (Skupina Škoda Transportation) do společnosti EKOVA ELECTRIC a.s. (7. července 2020)

Do ostravské společnosti EKOVA ELECTRIC a.s., ovládané městským Dopravním podnikem Ostrava (DPO), vstoupil jako strategický partner největší tuzemský výrobce dopravních prostředků pro hromadnou dopravu Škoda Transportation, člen skupiny PPF. Smlouva o koupi stoprocentního podílu byla podepsána dnes, 7. července 2020, v Ostravě. K samotnému převodu podílu Ekova, která se zabývá modernizací a výrobou tramvají, trolejbusů a elektrických autobusů, na skupinu dojde v roce 2021.

„Škoda Transportation tímto aktem dále významně posiluje své postavení v oboru dopravy a výroby vozidel MHD. V Ostravě vybudujeme nové unikátní kompetenční centrum, které bude zaměřené na tradiční opravy a modernizace vozidel pro Dopravní podnik Ostrava, ale i další dopravní podniky. Díky odbornosti a dlouholetým zkušenostem zaměstnanců zde budeme provádět i výrobu tramvají, elektrobusů a trolejbusů pro současné i budoucí zákazníky skupiny Škoda. Díky podpisu padlo i významné rozhodnutí o budoucnosti Ekova Electric,“ uvedl předseda představenstva a prezident skupiny Škoda Transportation Petr Brzezina a dodal: „Naše skupina má zakázky na čtyři roky dopředu, investujeme do výroby a technologií a nabíráme pracovníky. Očekáváme v dalších letech významný růst objemu produkce. Chceme maximálně využít zkušeností a znalostí zaměstnanců Ekova.“

Ekova se zabývá modernizací a výrobou tramvají, trolejbusů a elektrických autobusů. V poslední docházelo k výraznému poklesu zakázek pro firmu, která zaměstnává 188 lidí. Firma vznikla v roce 2011, kdy se tím vyčlenila část činnosti Dopravního podniku Ostrava. „Již delší dobu řešíme dlouhodobě udržitelnou budoucnost a prosperitu městské společnosti Ekova Electric v technologicky rychle se měnícím světe mobility. Být součástí Škoda Transportation je pro Ekovu a zaměstnance, kteří budou mít příležitost naplno využít svůj potenciál a technický um, dobrou zprávou. Především nyní, v době nejistoty,“ uvedl ostravský primátor Tomáš Macura. „Dopravní podnik Ostrava, dosavadní vlastník Ekova, došel k závěru, že prodej silnému investorovi je v daném čase a místě nejvýhodnější variantou. Věřím, že Ekova Elekctric ve spojení se Škoda v neposlední řadě zajistí našemu dopravnímu podniku ještě lepší servisní služby,“ dodal k tomu Daniel Morys – předseda představenstva Dopravního podniku Ostrava. 

Škoda Transportation v Moravskoslezském kraji působí dlouhodobě. Do Ostravy se například koncentruje technologické know-how v oblasti řídicích, multimediálních a diagnostických systémů v rámci dceřiné společnosti Škoda Digital. Přímo v Ostravě působí další dceřiná firma Škoda Vagonka, zaměřená na oblast vývoje a výroby kolejových vozidel. Ta právě prochází zásadní etapou a do rozšíření a modernizace svého zázemí investuje zhruba miliardu korun a vytvoří stovky pracovních míst. „I díky investicím skupiny se Ostravsko stává centrem komplexního řešení moderních dopravních systémů. Vedle tradičního těžkého průmyslu tak vznikají technologická centra budoucnosti, a v oblasti dopravy jsme jedním z lídrů proměny, přinášíme sofistikovanou výrobu s vysokou přidanou hodnotou, podpořeným vlastním výzkumem a vývojem,“ uvedl místopředseda představenstva skupiny Škoda Transportation Tomáš Ignačák.

Součástí dohody mezi Ekova a Škoda Transportation jsou i nemalé investice do tohoto ostravského závodu. „Plánujeme zásadní opravu střechy haly opravárenského závodu, rozšíření stávajících pracovišť, na řadu přijdou i investice do technologií a rozšíření výroby. Budeme taktéž vytvářet v Ostravě pracovní místa v řadě profesí, od dělnických až po špičkové vývojářské. S nástupem nových zaměstnanců počítáme na jaře 2021,“ uvedl Martin Bednarz, předseda představenstva Škoda Vagonka, a.s., který bude zodpovědný za integraci Ekova do struktur skupiny Škoda. 

Skupina je v ostravském regionu silná nejen jako zaměstnavatel. Spolupracuje například se Science centrem Dolní oblast Vítkovice, podporuje fotbalový klub Baník Ostrava, je součástí Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje, podporuje organizace pro podporu onkologicky nemocných pacientů i kulturní, společenské a další aktivity města a kraje.  

Související článek naleznete ZDE.