Moravský Sky Bridge 721 je nejdelší visutou lávkou na světě

publikováno:
autor:
Moravský Sky Bridge 721 Moravský Sky Bridge 721

V horském resortu Dolní Morava na Orlickoústecku byla v květnu uvedena do provozu lávka přemosťující údolí mezi horskými hřebeny Slamník a Chlum. Její název Sky Bridge 721 odkazuje na její délku a zároveň na to, že jde o unikát v celosvětovém měřítku, zřejmě nejdelší visutý most pro pěší na světě.

Ve výšce 95 metrů se vznáší nad údolím Mlýnského potoka a o 205 metrů délkou překonává dosud nejdelší visutou pěší lávku, která přemosťuje údolí řeky Paiva v portugalském parku Arouca, zapsaném na seznamu geologických parků UNESCO.

SKY BRIDGE 721 VE FAKTECH A ČÍSLECH

  • Investor: SNĚŽNÍK, a. s., Dolní Morava
  • Design, projekt a realizace: TAROS NOVA a. s., Rožnov pod Radhoštěm
  • Provozovatel: Horský resort Dolní Morava
  • Délka přemostění: 721 m
  • Délka visuté části: 696 m
  • Výška nad zemí (v nejvyšším bodě): 95 m
  • Výška pylonů: 11,4 m
  • Průměr hlavního lana: 76 mm

MEZI KOPCI

Sky Bridge 721 je výjimečný i po technologické stránce. Investor Sněžník, a. s., z Dolní Moravy oslovil s návrhem realizace společnost Taros Nova a. s. z Rožnova pod Radhoštěm, která pro něj vybudovala již nedalekou rozhlednu Stezka v oblacích. Tentokrát se musel generální dodavatel vyrovnat nejen s horským terénem, ale i specifickými nároky na visutý most, jako bylo přesunutí konců jednotlivých lan na druhou stranu a vybudování dvou základových betonových patek s ocelovou výztuží v objemu 1 030 m3 a 94 tunami oceli. Do podloží jsou ukotveny pomocí 24 metrů hlubokých mikropilotů.

Stavba trvala dva roky. Zásadním krokem bylo nalézt optimální tvar konstrukce lávky a zajistit její stabilitu proti působení větru pomocí speciálně navrženého napínacího mechanismu v již daném umístění v terénu. Co bylo nejdůležitějšími kroky, přibližuje Aleš Gebauer, technický ředitel Taros Nova: „U tak dlouhé lávky jsme museli počítat se značným statickým i dynamickým zatížením, abychom zajistili obří tahové síly lan, čemuž bylo podřízeno v první fázi výstavby vše.“ Podobně těžkým úkolem byla instalace pylonů, které musely být navrženy na přenos účinků nadměrných sil lan a zároveň takové výšky, aby byl splněn požadavek na průvěs lan.

ŘEŠENÍ PŘINESL DRON

Nadměrná velikost a hmotnost pylonů neumožnily provést potřebnou povrchovou úpravu proti korozi v českých firmách, proto nakonec žárovým zinkováním proběhlo v Polsku. Lana na velkých kabelových bubnech dodala a instalovala italská společnost Redaelli Tecna SpA, člen nadnárodní skupiny Teufelberger Group. Šest hlavních, spirálově uzavřených lan má průměr 76 mm, lana zajišťující stabilitu lávky při působení větru byla navržena jako čtyři kusy o průměru 40 mm a dva 56 mm. Tažná síla pro každé hlavní lano byla určena na 360 tun.

Pro jejich instalaci byl použit dron, jenž přenesl na protější svah nylonové lanko, které umožnilo přetáhnout další lanko s větším průměrem, následovalo další, dokud nedošlo na „lanovku“, po níž se pak transportovala lana určená pro výstavbu. Lana dnes nesou hmotnost mostu o celkové váze 227 tun, přičemž váha lan činí 158 tun a pomocných konstrukcí je na lávce 20 tun. Maximální zatížení mostovky v mezním stavu je 275 tun a bezproblémový provoz lávky je povolen do síly větru zhruba 12 m/s. Houpání lávky ve větru omezují hlavně stabilizační lana, pro návštěvníky je pohyb lávky součást adrenalinového zážitku. Pro jejich bezpečnost je lávka vybavena 1,2 metru vysokým nerezovým zábradlím a maximální kapacita je v jeden okamžik 500 osob.

NAVŠTIVTE SKY BRIDGE

Pokud se rozhodnete navštívit visutý most v Dolní Moravě, lze zakoupit časovou vstupenku v internetovém předprodeji. Do výchozího bodu se dopravíte lanovkou nebo pěšky. Nachází se v nadmořské výšce 1 110 metrů a po chodníku o šířce 1,2 metru lze přejít jen jedním směrem. Při přechodu vystoupáte o šest metrů výše.

Na druhé straně lze projít naučnou stezku Most času s prvky rozšířené reality. Hra s devíti naučnými panely se dotýká témat ochrany přírody a pohybu v ní, ale i historie a příběhu konkrétní rodiny z Dolní Moravy od roku 1935 do současnosti. Pěšky se pak vrátíte do výchozího bodu u chaty Slaměnka.

Více informací o Horském resortu Dolní Morava Projekt najdete na webu: www.dolnimorava.cz.