Karlovarskou dálnici zásobuje pískovna Velká Černoc

publikováno:
autor:

Současné zvýšené tempo budování dálniční sítě se v České republice projevuje i na intenzivnější těžbě stavebních materiálů. Pískovna Velká Černoc na Lounsku v posledních letech z důvodu výstavby nových úseků dálnice D6 zvyšuje produkci klíčových surovin do betonu, písku a přírodního kameniva. Takzvaná „karlovarská“ se jen za poslední čtyři roky rozšířila o více než 15 km a dalších více než 20 km by mělo přijít na řadu letos.

Velká Černoc je pro stavbu karlovarské dálnice přirozeným dodavatelem již díky své poloze – od jejího nejbližšího bodu leží pouhých 10 km a v dobré zásobovací vzdálenosti má i betonárny na Žatecku a Rakovnicku. Protože v oblasti není k dispozici alternativní zdroj zejména hrubého kameniva, pískovna zareagovala na zvýšený zájem pětinovým navýšením těžby.

TĚŽBA LÁME REKORDY

V roce 2020 silničáři dokončili 10 kilometrů mezi Novým Strašecím a Krušovicemi, vloni pětikilometrový obchvat Lubence a v tomto roce pracují na 6,5 kilometru dlouhé přeložce u Krupé. Ještě letos by měli navíc začít stavět dva nové úseky v blízkosti Hořesedel a Hořoviček, dohromady dalších 14,5 km. Celkově jde o téměř 36 km nové dálnice, zahrnujících desítky mostů a dalších betonových objektů, které vyžadují značné množství kameniva. Podle odhadů kilometr nové dálnice spolyká až 50 tisíc tun kameniva.

„V tomto období máme díky dálnici D6 nadprůměrnou produkci, s výjimkou o něco slabšího loňského roku, kdy se stavěl jenom jeden úsek. Letos však naopak očekáváme rekordní expedici blížící se povolenému limitu, protože stavět by se měly úseky tři, a do následujícího roku nám padne navíc ještě dlouhý dvanáctikilometrový úsek mezi Petrohradem a Lubencem,“ počítá vedoucí pískovny Velká Černoc Martin Šindelář. „V tomto ohledu se nám zúročuje nedávná investice do modernizace technologického parku. Díky novým třídičkám a nakladačům pracujeme efektivněji a dokážeme flexibilně reagovat na zvýšení poptávky. Naštěstí ložisko Velká Černoc disponuje i dostatečnými zásobami nedostatkových hrubých frakcí vhodných do betonu.“

PRŮBĚŽNÁ REKULTIVACE PÍSKOVNY

Pískovna Velká Černoc, součást společnosti České štěrkopísky, zároveň prochází průběžnou rekultivací – vytěžený prostor těžaři ihned vracejí zpět přírodě. Vloni úspěšně osadili 15 000 sazenic borovic na ploše jednoho hektaru, v rámci rekultivace vznikly i retenční nádrže a umělý potůček pro zavlažování rostlin a napojení zvěře. Důvod tohoto opatření tkví v lokálním reliéfu – těžba probíhá na kopci, kde hrozí v případě sucha nedostatek vody.

Štěrkopísek z pískoven patří vedle stavebního kamene z kamenolomů mezi základní stavební suroviny. Zatímco česká geologická služba již několik let varuje před hrozícím nedostatkem těchto materiálů, což vyplývá z předběžných prognóz, spotřeba štěrkopísků a stavebního kamene v poslední dekádě každoročně roste.