Kolový nakladač Komatsu WA475-10 – unikátní řešení problémů zítřka

Kolový nakladač Komatsu WA475-10 Kolový nakladač Komatsu WA475-10

Letošní veletrh Bauma v německém Mnichově byl premiérou pro unikátní stroj nové generace – kolový nakladač Komatsu WA475-10. Japonský výrobce v něm poprvé použil hydromechanickou převodovku KHMT, jejíž jednou z předností je až o 30 % účinnosti při spalování paliva. Díky vynikající kombinaci této palivové efektivity, produktivity a snadného použití je nakladač ideálním řešením pro jakékoli přepravní a nakládací operace. Zákazníkům ho na českém trhu nabízí výhradní distributor stavebních strojů Komatsu – společnost KUHN BOHEMIA a. s.

KHMT je inovativní technologie od Komatsu, díky které je WA475-10 ještě výkonnější a úspornější. Variabilní převodový poměr umožňuje pracovat motoru vždy v rozsahu vysoké účinnosti. Nastavitelný systém regulace pojezdu zabraňuje protáčení kol na nestabilních površích.

Motor nakladače WA475-10 splňuje emisní normu EU Stage V a nabízí vysoký výkon i točivý moment při nižších otáčkách. Dodatečná úprava výfukových plynů je zajištěna filtrem pevných částic Komatsu Diesel Particulate Filter (KDPF) a SCR modulem pro selektivní katalytickou redukci. Modul SCR snižuje emise NOx pomocí AdBlue®. Sofistikované elektronické ovládání motoru řídí přívod vzduchu, vstřikování paliva, parametry spalování a následnou úpravu výfukových plynů. Nová ještě uživatelsky příjemnější a prostornější kabina řidiče zaručuje maximální hladinu hluku v interiéru 70 dB. Díky pouhým čtyřem sloupům v plně prosklené kabině je zajištěna dokonalá viditelnost. Nové, vzduchem odpružené sedadlo řidiče, poskytuje optimální tlumení vibrací. Ovládací páka EPC (Electronic Pilot Control) namontovaná na sedadle a systém řízení s krátkou pákou zvyšují pohodlí obsluhy při používání a snižují únavu. Konzola ovládací páky je vybavena přepínačem rychlého výběru a díky 5-dimenzionálnímu nastavení si ji může podle svého upravit každý strojník. Mírně zvýšený tlak v kabině zabraňuje vnikání prachu a jiných částic. Snadný a bezpečný přístup zajišťují zadní otevírací dveře, přizpůsobené nášlapné plochy a velké zábradlí.

7palcový barevný displej monitoru s vysokým rozlišením zobrazuje řidiči všechna důležitá data, jako je stav KDPF, úroveň AdBlue® a spotřeba paliva. Na základě těchto údajů lze vyhodnotit a optimalizovat celkovou spotřebu stroje. Spotřeba paliva je dále snížena dalšími vlastnostmi standardního vybavení: nový nakladač automaticky omezuje točivý moment motoru v méně náročných aplikacích a také automaticky vypne motor při volnoběhu. Spotřeba paliva je tak snížena, aniž by to ovlivnilo práci nebo produktivitu.

NAKLADAČ WA475-10

  • výkon motoru: 216/290 kW/HP
  • objem lopaty: 4,2 – 4,9 m3
  • provozní hmotnost: 25,2 t
  • užitěčné zatížení: 7,5 t
  • zatížení při převrácení: 18,8 t