S TOTALem barevně

Kromatis 50/70, Francie Kromatis 50/70, Francie

Skupina TOTAL vyvinula řadu bezbarvých syntetických pojiv KROMATIS®. Jedná se o bezbarvý asfalt určený zejména pro barevné úpravy pozemních komunikací.

V tomto článku bychom Vám chtěli představit portfolio výše zmíněných asfaltových pojiv KROMATIS® nabízených společností TOTAL ČESKÁ REPUBLIKA s. r. o.

Řada KROMATIS® umožňuje výrobu široké škály barevných asfaltových směsí či asfaltových povrchů pro různé účely, jako jsou například červené a modré asfalty, které pomáhají zvyšovat pasivní bezpečnost na silničních komunikacích, světlé odstíny žluté a šedé snižující teplotu ve městech a zlepšující viditelnost v tunelech, okrové a bezbarvé mající architektonický přínos při stavbě cyklostezek a multifunkčních hřišť. Dalším, progresivním použitím bezbarvých asfaltů je konstrukce litých podlah například ve vstupních halách či koupelnách.

Použití asfaltu KROMATIS® na silnicích například snižuje náklady na veřejné osvětlení, zvyšuje pozornost řidiče a zlepšuje celkový estetický dojem z vozovky. Zajímavostí je, že bezbarvé asfaltové emulze je možné použít i v památkově chráněných územích při obnově a zpevnění mlatových cest.

Pojďme si tedy představit první skupinu řady KROMATIS® – bezbarvé asfalty. Vyrábějí se v následujících variantách: KROMATIS 20/30, 35/50, 50/70, 70/100, 160/220 a M5 (INDOOR). Tyto asfalty mají shodné kvalitativní parametry jako běžné černé asfalty. Modifikací polymerem a další aditivací získává bezbarvý asfalt lepší reologické vlastnosti než klasický silniční asfalt, zlepšené adhezní vlastnosti mezi pojivem a kamenivem, vynikající mechanickou odolnost proti vzniku deformací a trhlin a dlouhou životnost. Po přidání příslušného pigmentu (1,5 – 2 %) lze dosáhnout téměř libovolné barevné škály asfaltové směsi odpovídající příslušné aplikaci.

Druhou skupinou pojiv jsou bezbarvé emulze KROMATIS® – KROMATIS ECR 65 a ECR 70.

Emulze ECR 65 se používá pro spojovací postřiky, ECR 70 je určena pro nátěry vozovek. Používají se shodně jako klasické asfaltové emulze, pouze jsou bezbarvé, přidáním pigmentu lze opět dosáhnout téměř libovolné barevné škály.

TOTAL ČESKÁ REPUBLIKA s. r. o.