Společnost DT – Výhybkárna a strojírna (DTVS) vstupuje do roku 2025 s rekordním objemem nových zakázek. Velký podíl stále tvoří zahraniční projekty, kdy se na DTVS obracejí noví i tradiční zákazníci. V Německu, jednom z klíčových exportních trhů společnosti, aktuálně hodnota objednávek překračuje 165 milionů korun. Kromě německých projektů bude společnost dodávat také do dalších zemí – Švédska, Velké Británie, Itálie, Kanady, Portugalska, Nizozemí a tradičně na Slovensko.
„Naším cílem je navázat na výsledky z minulého roku a využít obchodní příležitosti jak doma, tak v zahraničí,“ říká Marek Smolka, generální ředitel společnosti. „Celkem máme pro tento rok uzavřeny kontrakty za více než půl druhé miliardy korun a exportní zakázky mají v tomto objemu nemalý podíl,“ upřesňuje.
Tyto zakázky jsou podle Smolky pro firmu mimořádně důležité, protože jí umožňují porovnávat se s nejlepšími světovými hráči a dále pracovat na zvyšování naší konkurenceschopnosti v oblasti technologického vybavení a technické úrovně našich výrobků.
Infrastrukturní projekty v ČR
Na domácím trhu se DT – Výhybkárna a strojírna zaměří na pokračování dodávek pro infrastrukturní projekty. Mezi ty hlavní patří rekonstrukce rozsáhlých pražských nádraží (Masarykovo a Smíchovské) nebo modernizace důležitých železničních uzlů a traťových úseků, jako například Čelákovice – Mstětice, Přibyslav – Pohled, žst. Jihlava, Lipník n. Bečvou – Drahotuše nebo Hrádek nad Nisou – Chrastava.
„Budeme se podílet také na rekonstrukci významného železničního uzlu Česká Třebová nebo na dodávkách výhybek pro pražské metro,“ doplňuje obchodní ředitel Dušan Kadlec a dodává: „Opravdovou „lahůdkou“ je zakázka na dodání tří výhybek pro ozubnicovou dráhu Tanvald – Kořenov – Harrachov, kde pomůžeme zajistit opětovnou instalaci těchto unikátních ozubnicových výhybek s Abtovou ozubnicí ve znovuobnovené výhybně Dolní Polubný. Tím se tato technická památka vrátí do původního plnohodnotného stavu. Takové výhybky dnes vyrábí jen několik málo firem na světě, a o to zajímavější výzvou pro nás tento projekt je.“
Hledání nových talentů a rozšiřování týmu
V návaznosti na rostoucí objem zakázek a vlastní rozvoj plánuje DT – Výhybkárna a strojírna rozšíření počtu zaměstnanců. Firma se aktivně zaměřuje na získávání mladých techniků prostřednictvím spolupráce se středními a vysokými školami. Studenti mají možnost zapojit se do firemního stipendijního programu, absolvovat praxe a v rámci exkurzí si prohlédnout jak výrobu, tak i výstupy klíčových projektů zaměřených na vývoj vysokorychlostních výhybek.
„Chceme jim ukázat, že strojírenská výroba není jen o dělnických profesích. Nabízíme příležitosti k práci a postupné zapojení do špičkových projektů s mezinárodním přesahem. Neustále investujeme do nových technologií jak v oblasti zpracování zakázek, tak výrobního procesu, abychom podpořili rozvoj a růst firmy a tím také našeho know–how. Prioritou jsou také naši zaměstnanci, pro které modernizujeme zázemí a uskutečňujeme řadu konkrétních kroků, aby měli co nejlepší podmínky pro práci“, uzavírá generální ředitel společnosti Marek Smolka.