Pásové rypadlo Liebherr R 960 demolition „čistí“ areál bývalé aglomerace

Liebherr R 960 demolition Liebherr R 960 demolition

Přesně 4. července 2019 bylo předáno nové pásové rypadlo Liebherr R 960 demolition stavební společnosti Polanský s. r. o. Stroj aktuálně provádí demolici v rozsáhlém areálu Vítkovice Aglomerace, která uvolní místo pro novou výstavbu. Ostravská firma Polanský již vlastní další čtyři pásová rypadla Liebherr, které na této demolici také pracují.

LIEBHERR R 960 DEMOLITION S BOHATOU VÝBAVOU

„Demoliční speciál“ Liebherr R 960 má výškový dosah 33 metrů (s nářadím 3,5 tuny) v radiusu 360 ° – s výměnným systémem výložníků. Celková hmotnost stroje činí 95 tun. V této třídě má stroj bezkonkurenčně nejvyšší nosnosti na trhu.

R 960 demolition disponuje bohatou výbavou. Za zmínku stojí speciální (prodloužený a hydraulický) roztažitelný podvozek, demoliční výložník s prodlužovacím mezikusem pro úpravu dosahu podle výšky stavby (13/18/28/33 metrů) – vše s odpovídajícím nářadím.

Výměna výložníků mezi demoličním a podkopovým, popř. prodlužovacím mezikusem, probíhá pomocí hydraulického upnutí a tzv. multi‑rychlospojky s přepákováním, což zásadně zkracuje dobu výměny výložníků.

Stroj má hydraulicky výklopnou kabinu 30 ° s pancéřovými skly a zesílenou ochrannou mříží a speciální přetlakovou filtrací kabiny.

Provedení pro demolice dále zahrnuje zesílené otočové ložisko, hydraulicky odnímatelné přídavné protizávaží a demoliční přetěžovací systém Liebherr LDC, který může pracovat ve dvou režimech. Buď upozorňuje strojníka na dosažení nebezpečné hodnoty vyložení, nebo rameno sám omezuje.

CHYSTAJÍ SE DALŠÍ NOVINKY PRO DEMOLICE

Stroj navazuje na tradičně silný segment demoličních rypadel Liebherr a navazuje na menší současný model R 950 demolition s dosahem až 29 metrů, které v Česku již také pracují. V příštím roce hodlá Liebherr představit novou vlajkovou loď R 980 s dosahem 55 metrů a také menší stroj R 940 s dosahem 23 metrů, který bude nahrazovat předchozí model R 934 Abbruch.

ZÁVĚR

Sanace šedesátihektarové Aglomerace Vítkovice začala loni v červenci a bude‑li i nadále pokračovat podle plánu, skončí v příštím roce. Zatímco severní část vítkovického komplexu – dnešní turistický magnet Dolní Vítkovice – je památkově chráněna, jižněji položená aglomerace podél Místecké ulice je zdevastovaná působením těžkého průmyslu. Půda je kontaminovaná, objekty se bortí. Po vyčištění Aglomerace se zde počítá se zalesněním a zónou lehkého průmyslu. Aglomerace bude místem pro nové podnikání.

Ing. Jan Kadubec
Liebherr‑Stavební stroje CZ s. r. o.