Silnice pod viadukty

„Lomničáci“ se díky Colasu CZ dočkají kvalitní silnice (foto: Colas CZ, a. s.) „Lomničáci“ se díky Colasu CZ dočkají kvalitní silnice (foto: Colas CZ, a. s.)

Silnice II/284, která spojuje semilský a trutnovský okres, se v Lomnici nad Popelkou klikatí městem. Hned dvakrát vede pod viadukty, které nesou železniční koleje. Komunikace slouží jako průtah Lomnice, a zvláště o víkendech, kdy hlavní tahy plní automobily turistů mířících z východních Krkonoš na jih, funguje také jako alternativní trasa na Jičín.

Nelze se tedy divit, že nejen úsek pod viadukty, ale celá trasa II/284 přes město dostává kvůli dopravnímu vytížení pořádně zabrat. Vozovka je tu porušená, odvodnění nefunguje či zcela chybí, stejně jako bezpečnostní prvky. Krajská správa silnic Libereckého kraje proto zahájila rozsáhlou opravu. Do konce letošního října by se nejen „Lomničáci“, ale i ti, kdo městem jen projíždějí, měli dočkat nové silnice.

Colas CZ opravuje úsek v délce 1,5 kilometru – od Školního náměstí a dále Palackého a Kampelíkovou ulicí na Novou Ves. Kromě nové konstrukce vozovky stavaři doplní i propustky, odvodnění a drenáže, postaví také nový zádržný systém a dopravní značení. „Mezi technicky komplikovanější části patří třeba mostek přes řeku Popelku pod jedním z viaduktů. Obecně nám práci trochu komplikuje nutnost zachovat dopravní obslužnost místním firmám,“ říká Jan Šilhán, manažer Colasu CZ pro liberecký region. Stavba je podle něj náročná také na koordinaci jednotlivých prací. Společně s rekonstrukcí komunikace probíhají v rámci jiných investičních akcí také výměny a opravy vodovodů, části kanalizací, plynovodů a sdělovacích i silových kabelů včetně veřejného osvětlení. Vícero zhotovitelů si tak muselo sladit své harmonogramy.

Nezůstane ale jen u rekonstrukce silnice, projekt počítá také s rozšířením veřejné infrastruktury, což obyvatelé Lomnice jistě ocení. Právě špatný stav silnic a chodníků figuruje mezi deseti nejpalčivějšími problémy, které letos v lednu vzešly z veřejného fóra, jež pořádala radnice tohoto pětitisícového města. Colas CZ pracuje na tom, aby vytvořil bezpečné a moderní komunikace, které umožní skloubit automobilovou i nákladní dopravu s pohybem chodců. „Výsledkem bude nejen kvalitní silnice, ale i širší chodníky, parkovací stání, nové dopravní značení či zálivy pro zastávky autobusů,“ dodává Jan Šilhán.

Colas CZ, a. s.