„Silnice smrti“ se mění na D48. Po nové dálnici se řidiči projedou z Frýdku Místku až k Novému Jičínu

publikováno:
autor:
Dálnice D48 u Rychaltic ve směru na Frýdek – Místek Dálnice D48 u Rychaltic ve směru na Frýdek – Místek

Sdružení pod vedením stavební společnosti Metrostav Infrastructure a.s. dokončuje přestavbu silnice I/48 od obce Rybí na Novojičínsku po mimoúrovňovou křižovatku u Rychaltic na Frýdeckomístecku. Díky ní se směrově nedělená čtyřpruhová silnice první třídy rozšířila o 10 m a brzy se promění na dálnici D48. Vznikne tak 20 km dlouhý ucelený úsek z Frýdku Místku až k Novému Jičínu. Po něm se řidiči poprvé projedou v úterý 15. prosince 2020. V přípravě je navíc navazující úsek do Bělotína, který umožní napojení na D1. 

Nová část D48 mezi Rychalticemi a Rybím měří téměř 13 km. Zahrnuje však i obchvat města Příbor o délce 1,5 km, který byl vybudován již dříve. Stavbaři firmy Metrostav Infrastructure nyní dokončili instalaci svodidel, svislého a vodorovného dopravního značení a oplocení. Zároveň rekultivují původní sjezdy, které byly zrušeny. Vegetační úpravy dokončí na jaře příštího roku. Díky mimořádnému nasazení a dobré koordinaci prací se v některých případech dostali do předstihu, a mimořádně náročnou stavbu se jim tak podaří s přehledem dokončit dle harmonogramu.

„Stavba zahrnující 147 stavebních objektů, včetně 16 dálničních mostů byla velice rozsáhlá a náročná, navíc jsme během ní museli zachovat obousměrný provoz na silnici I/48. Nejprve jsme rozšířili původní silnici, postavili mosty a vybudovali novou vozovku na jedné polovině, následně jsme na ni převedli provoz a pokračovali jsme na druhé polovině. Původní mostní objekty jsme přitom museli podélně rozdělit odřezem, šířkově z jedné třetiny zdemolovat a na jejich původní nezdemolované části zachovat veřejný provoz. Současně jsme pro daný směr stavěli nové mosty. Klasická novostavba je určitě jednodušší než přestavba silnice na dálnici za provozu,“ prozradil Ing. Jiří Capil, ředitel výstavby ze společnosti Metrostav Infrastructure.

Původní směrově nedělená čtyřpruhová silnice I/48 mezi Novým Jičínem a Frýdkem Místkem si vysloužila přezdívku „silnice smrti“. Dle údajů Policie ČR vyžádala jen za posledních 12 let 23 lidských životů. Na rovném úseku řidiči nerespektovali omezení rychlosti na 90 km/h, a v některých případech dokonce přejížděli přes všechny pruhy do opačného směru jízdy. Nejdůležitějším přínosem stavby je tedy jednoznačně zvýšení bezpečnosti silniční dopravy.  

Dálnice D48 je důležitou západo-východní dopravní tepnou Moravskoslezského kraje, která spojuje region se střední Moravou na jedné straně a s Polskem na straně druhé. Stavbu s názvem D48 Rybí–MÚK Rychaltice buduje pro investora Ředitelství silnic a dálnic sdružení firem pod vedením společnosti Metrostav Infrastructure. Cena přesahuje 2 miliardy korun.