Inovativní metody a projekty v železniční infrastruktuře očima HRDLIČKA spol. s r.o.

publikováno:
Ukázka ze 3D vizualizace Hranických viaduktů. Ukázka ze 3D vizualizace Hranických viaduktů.

Společnost HRDLIČKA spol. s r.o. se v průběhu své existence stala jedním z předních hráčů v oblasti železniční infrastruktury. Od zahájení své činnosti zrealizovala již desítky zakázek pro renomované firmy, jakými jsou Správa železnic (SŽ), AŽD, České dráhy a další. Tato opakovaná spolupráce svědčí o spokojenosti klientů s výsledky a odborností nejen s HRDLIČKA spol. s r.o., ale také především s prací jejich specialistů.

Jezernický a Hranické viadukty: živé památky v digitálním světě

Jezernický viadukt a Hranické viadukty jsou nejen architektonickými skvosty, ale také technickými zázraky své doby. S pomocí moderních technologií a zkušených specialistů představuje HRDLIČKA spol. s r.o. tyto historické mosty v novém světle.

Ukázka ze 3D vizualizace Hranických viaduktů.Díky použití pokročilých technologií, včetně dronů a skenerů, byla provedena podrobná měření obou viaduktů. Ing. Ondřej Kočí a Ondřej Filip, specialisté společnosti, využili drony, jako jsou DJI Matrice M300 vybavený kamerou a DJI Phantom 4 PRO, a skenery Trimble SX10 a X7 k zachycení veškerých detailů.

Získaná data následně zpracoval Bc. Radim Holub do detailních 3D vizualizací. Neobvyklé bylo použití herního enginu pro tvorbu těchto vizualizací, což umožnilo vytvořit realistické modely se širokým spektrem možností.

Tyto vizualizace nejsou pouze estetickými artefakty. Mimo poskytnutí realistického obrazu příslušných struktur mohou být využity i pro plánování nových staveb, dokumentaci historických památek, a dokonce jako průvodci pro turisty.

Nivelace kolejí: bezpečnost a stabilita železniční trati

Nivelace kolejí představuje zásadní krok pro bezpečnost a stabilitu železniční infrastruktury. V nedávném projektu, kde se řešilo křížení plynovodu s železniční tratí, společnost HRDLIČKA spol. s r.o. úspěšně provedla kontrolní měření poklesů, posunů a deformací kolejnicových pásů.

Geodet při práci na železniční trati Havlíčkův Brod – Brno.Pro měření byly použity moderní technologie a metody, včetně GNSS a sofistikovaných programů pro zpracování dat. Díky preciznímu měření a analýze byla zajištěna bezpečnost provozu a stabilita železniční trati.

Společnost HRDLIČKA spol. s r.o. ukázala, že práce geodetů a následně specialistů na digitalizaci dat řeší mix aspektů i v železniční infrastruktuře od těch základních, jako jsou bezpečnost, stabilita staveb apod., až po pokročilejší, které zachycují spíše historickou hodnotu děl pro budoucí generace. Je to právě tato rozmanitost činností a metod, které odborníci z firmy dokážou nabídnout klientům, co udržuje společnost v čele odvětví.

Autor: Mgr. Lucie Kmochová, HRDLIČKA spol. s r.o.

HRDLIČKA spol. s r.o.