Slovenská flotila RegioPanterů se rozroste

publikováno:
autor:
Foto: Škoda Group Foto: Škoda Group

Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) objednala dalších pět kusů čtyřvozových nízkopodlažních elektrických jednotek typu RegioPanter. Využívá tak možnost, která je součástí smlouvy na dodání 9 kusů elektrický jednotek s opcí na dalších 11 souprav, kterou podepsala ZSSK s konsorciem Škoda Group a ŽOS Trnava v září roku 2021. Dodání pěti nových souprav proběhne v roce 2025.

Prvních devět nových čtyřvozových souprav plánuje ZSSK nasadit v Košickém a Prešovském kraji. Nyní se rozhodla uplatnit i část opce a nakoupit dalších pět kusů. Tato zakázka je pokračováním úspěšné spolupráce mezi Škodou Group, ŽOS Trnava a Železničnou spoločností Slovensko. Škodovka společně s ŽOS Trnava v minulosti vyrobila a dodala slovenskému partnerovi 25 vlaků stejného typu. Díky nové objednávce se tak slovenská flotila RegioPanterů rozroste na 39 kusů. 

Vozidla typu Panter budou nasazována na tratě Košického a Prešovského kraje, konkrétně na traťovém úseku Čierna n/Tisou – Košice – Prešov. Prešov – Košice (trať č. 188) a Košice – Michaľany – Slovenské Nové Mesto – Čierna n/Tisou (trať č. 190). 

KLÍČOVÉ VLASTNOSTI ELEKTRICKÝCH JEDNOTEK

Elektrické jednotky RegioPanter jsou na Slovensko dodávány jako dvousystémové, pro napětí 3 kV DC nebo 25kV 50 Hz s kapacitou 343 sedadel. Jsou určeny pro provoz na regionálních tratích s klasickým rozchodem 1 435 mm a maximální rychlostí 160 km/h. Cestujícím nabízí plně klimatizovaný, otevřený prostor s pohodlnými sedadly. Nezbytnou součástí jsou i zásuvky, připojení Wi-Fi, a audiovizuální informační systém. Pro rychlou, bezpečnou a pohodlnou výměnu cestujících mají soupravy nízkopodlažní nástup a dveře o šířce 1500 mm. V soupravě jsou i multifunkční prostory pro invalidy, dětské kočárky či jízdní kola. 

Související články