Správa železnic bilancovala rok 2023, čísla vzbuzují respekt

publikováno:
autor:
Další nádražní budovou, kterou čeká rekonstrukce, je ta v Jaroměři. Vizualizace: Správa železnic Další nádražní budovou, kterou čeká rekonstrukce, je ta v Jaroměři. Vizualizace: Správa železnic

České vlaky letos objely zeměkouli více než čtyřtisíckrát, informovala Správa železnic (SŽ) v tiskové zprávě bilancující rok 2023. Výpočet vychází ze skutečnosti, že její infrastrukturu využívá denně téměř 10 tisíc vlaků. Do listopadu najezdily spoje osobní dopravy zhruba 130 milionů takzvaných vlakokilometrů, nákladní vlaky jich urazily přes 32 milionů. 

Zároveň se SŽ pochlubila, že opravila nebo zmodernizovala celkem 542 km tratí. Cílem bylo zachování stávající kvality tratí nebo modernizace pro zlepšení jejich parametrů. Tyto práce se netýkaly pouze kolejí samotných, ale také dalších součástí infrastruktury, jako je trakční vedení nebo sdělovací a zabezpečovací zařízení.

Tisková zpráva nabídla i další souhrnná čísla, která vzbuzují respekt. Nádražími podle SŽ prošlo denně v průměru více než 1,1 milionu cestujících. Celkem 64 nádražních budov procházelo renovací. Železničáři opravili také přes 400 přejezdů a dalších zhruba 50 bylo zrušeno, aby byla doprava ještě bezpečnější.

Správa železnic loni také spustila bezpečnostní kampaň Budeš nám chybět, která mimo jiné upozorňovala na bezpečné chování na přejezdech. I přesto, že počty nehod může snížit především zodpovědné chování řidičů na úrovňových kříženích, finanční prostředky mířily také do zvýšení jejich zabezpečení. Opravou nebo modernizací tak prošlo zhruba 400 přejezdů po celém Česku. 

Cestující stále častěji využívali i služeb asistence na nádražích. Zaměstnanci pomáhali cestujícím při orientaci na nádraží nebo při nástupu do vlaku pomocí mobilní plošiny. Asistenci lze i nadále objednat předem na spravazeleznic.cz/cestujici/asistence.