Společnost OSTROJ oznámila svůj vstup na trh ve Spojených státech amerických. OSTROJ zde bude dodávat ve spolupráci s americkým partnerem Swanson Industries důlní stroje a zařízení pro podpovrchovou těžbu uhlí, což představuje návrat k oblasti, na kterou se dříve specializoval.
„Ve Spojených státech, které jsou pro tento typ podpovrchové těžby stěžejní, máme možnost zúročit naše know-how a vývojové kapacity. Americký trh je jedním z klíčových trhů, kde vidíme potenciál pro dlouhodobé uplatnění našich výrobků. Těžba uhlí v USA má perspektivu minimálně na dalších 30 let a my máme ambice stát se partnerem pro plánovanou obnovu důlního vybavení předních amerických těžařů minimálně v následujících pěti letech,“ uvádí Aleš Martínek, generální ředitel společnosti OSTROJ.
OSTROJ společně se Swanson Industries úspěšně vyvinul a otestoval prototyp sekce mechanizované výztuže přizpůsobený specifickým požadavkům amerického trhu. Výrobek byl v září prezentován na mezinárodním veletrhu v Las Vegas. „Kromě mechanizovaných výztuží se chystáme v USA také nabízet žlaby k porubovým dopravníkům a kompletní porubové a podporubové dopravníky,“ říká Martin Čmiel, ředitel divize Důlní a průmyslové technologie společnosti OSTROJ, a dodává: „V listopadu budeme expedovat první rozsáhlejší zakázku pro americký trh. Půjde o téměř 300 kusů táhel, což jsou náhradní díly určené pro generální opravy mechanizovaných výztuží.“
Do prototypu sekce mechanizované výztuže konstruktéři OSTROJe zapracovali maximum zkušeností z reálného provozu v těžkých podmínkách podpovrchové těžby. Sekce a její jednotlivé díly jsou smontovány tak, aby je bylo možné rozebrat a vyměnit s minimálním úsilím a časovými ztrátami a umožňovala obsluze dobrý přístup ke všem ovládacím prvkům. „Naše výrobky přizpůsobujeme požadavkům amerických zákazníků, kteří kladou velký důraz na robustnost a vysokou spolehlivost těžebních zařízení. Požadovaná životnost mechanizovaných výztuží v USA je 60 000 pracovních cyklů, což je o 100 % více než u evropské normy," upřesňuje Martin Čmiel.
Dříve se OSTROJ soustředil primárně na vývoj důlních strojů pro český a evropský trh, ale s rostoucím důrazem na jiné průmyslové sektory musel produkci postupně diverzifikovat.
Aleš Martínek před časem v rozhovoru pro časopis SILNICE ŽELREZNICE mimo jiné uvedl: „Před několika lety jsme se pustili do rozvoje dvou nových výrobkových řad. Ta první pokrývá trh podzemního stavitelství, kde jde o mobilní bednění a podpůrnou techniku pro betonáž tunelů – ať už silničních, železničních nebo stanic metra. V oblasti průmyslové automatizace pak využíváme naše letité zkušenosti s vývojem, výrobou, konstrukcí a testováním dopravníkových systémů. Aktuálně se pouštíme třeba do vývoje a konstrukce dopravníků pro vynášení třísek z obráběcích strojů. Jsou to přesně ty segmenty, ve kterých chceme i nadále posilovat a doplnit tak naše tradiční výrobkové portfolio důlních strojů."
Nyní se OSTROJ znovu zaměřuje na vybavení pro těžbu uhlí, a to právě v době, kdy někteří hlavní globální výrobci na americkém trhu omezují své aktivity v tomto segmentu.
Vstup do zámoří je tak důležitým milníkem v historii společnosti OSTROJ, která se i po více než 75 letech svého působení dokáže přizpůsobit aktuálním potřebám světových trhů a vracet se ke kořenům své výroby s novými technologiemi a inovacemi. „Naše portfolio výrobků budeme rozšiřovat v závislosti na poptávce ze strany zákazníků a také s ohledem na naše kapacitní a technologické možnosti,“ doplňuje Aleš Martínek.
Foto: OSTROJ