Začátkem května loňského roku začalo sdružení firem MI Roads a.s. a Doprastav a.s. se stavbou nového úseku dálnice D35 mezi Janovem a Opatovcem. Téměř 12 km dlouhý úsek už v tuto chvíli roste doslova před očima a nejen řidiči, kteří kolem stavby projíždí po staré silnici I/35, si nemohou vynachválit technologii, kterou zde firma MI Roads zvolila při výstavbě nejsložitějšího z celkem 157 stavebních objektů – mostu SO 205.
Stavba dálnice D35 Janov–Opatovec je navržena v kategorii R 25,5/120 (podle nové ČSN D26,0/130). Úsek dálnice vede v celé délce v těsném souběhu se stávající silnicí I/35, kterou několikrát kříží, a samotná trasa končí za mimoúrovňovou křižovatkou Opatovec, jež napojuje silnice I/35 a I/43. Součástí stavby je jedna mimoúrovňová křižovatka, a to v km 74,120, v místě křížení stávající silnice I/43 jihovýchodně od obce Opatovec.
„V loňském roce byly na této stavbě dokončeny všechny významné přeložky inženýrských sítí – zejména přeložky plynovodů a vodovodů. Byly dokončeny a zprovozněny také provizorní komunikace a v současné době jsou dokončeny už i veškeré hrubé zemní práce na hlavní trase, čítající přibližně 800 tis. m³ násypů a stejné množství zářezů. Bylo provedeno hlubinné založení všech mostních objektů a aktuálně probíhá realizace spodních staveb a nosných konstrukcí,“ popisuje nedávnou minulost na stavbě vedoucí projektu Ing. Jan Jelínek z MI Roads a.s.
Stavba čítá celkem 13 mostních objektů. Největším a technologicky nejsložitějším z nich je mostní estakáda přes silnici I/35 a Mikulečský potok o délce 439 metrů. Mostní objekt SO 205 je zde tvořen dvěma samostatnými mosty, jedním pro každý směr. Ze statického hlediska se jedná o spojité nosníky o osmi polích. Vzhledem k šikmému křížení s komunikací I/35 vychází délka největšího pole 62 metrů. Most je navržen k převedení trasy dálnice přes údolí Mikulečského potoka a také přes stávající frekventovanou komunikaci I/35. Z těchto důvodů společnost MI Roads a.s. přistoupila nakonec k realizaci mostu ne často používanou technologií postupného vysouvání, která provoz na stávající silnici prakticky neomezuje.
Na začátku stavby byly prvotně vybudovány konsolidační násypy v místě budoucích opěr. Během samotné konsolidace probíhalo měření hydrostatickou nivelací a na základě těchto hodnot bylo stanoveno, že k ustálení konsolidace došlo po cca 90 dnech, jak předpokládala projektová dokumentace. Následně mohly být konsolidační násypy odtěženy.
Poté byla provedena realizace tzv. výrobny – to je prostor před opěrou OP01, kde jsou postupně realizovány všechny segmenty nosné konstrukce. Výrobna je rozdělena na dvě části. V první části je umístěna samotná bednicí forma a zde je realizována betonáž a předpínání jednotlivých segmentů. V druhé části (tzv. armovna) je realizováno průběžné vázání armatury, která je následně přemístěna do první části. Současně s realizací výrobny byly prováděny jednotlivé pilíře a opěry.
Mostní objekt je tvořen dvěma samostatnými mosty a každý most je rozdělen na 15 segmentů proměnných délek. Každý segment je betonován ve dvou částech. Nejprve probíhá betonáž spodní desky a stěn komory. Následuje betonáž horní desky. Poté je celý segment předepnut a může být zahájeno vysouvání. Vysouvání probíhá z prostoru výrobny (před OP01). Nejprve se vysouvá levý most, následně se výrobna přesune na pravý most a vysune se pravý most. Součástí je i pomocná konstrukce, tzv. výsuvný nos, který je přikotven před první segment.
„Rozhodli jsme se technologii zvládnout vlastními silami, proto jsme dle našeho zadání nechali vyprojektovat a vyrobit ocelové prodloužení betonové komory umožňující překlenutí velkého rozpětí při výsuvu – pracovně výsuvný nos. Nos váží přibližně 140 tun a jeho 10 hlavních dílů pro snadný převoz je spojeno 4 350 ks šroubů o hmotnosti 1,2 tuny. Volný konec nosu je vybaven párem lisů o síle zdvihu každého z nich 100 tun, které u každého pilíře srovnají průhyb konzoly okolo 40 cm. K betonové komoře nám pevný konec nosu naše středisko předpínání připojilo s pomocí 104 ks předpínacích tyčí o celkové délce 570 m. Celkem touto technologií vyrobíme a vysuneme do poloviny příštího roku téměř 24 000 tun mostní konstrukce,“ upřesňuje detaily netradičního řešení vedoucí Provozu mostních technologií MI Roads a.s. Ing. Jan Kabelka.
Dalšími nezbytnými prvky této technologie výsuvu jsou tzv. boční vedení, výsuvné zařízení a výsuvná ložiska. Kompletní realizace jednoho taktu včetně vysunutí zabere přibližně 10 až 14 dnů. Samotný výsun probíhá rychlostí cca 7 metrů za hodinu a vysunutí celého segmentu o váze od 800 do 12 000 tun u jednoho mostu zabere přibližně 5 hodin.
Dokončení výsunu levého mostu předpokládá společnost MI Roads na konci roku 2024 a následně bude proveden přesun výrobny a zahájení výsunu pravého mostu. S kompletním dokončením mostu se počítá ve druhé polovině roku 2025, tak aby celá dálnice mohla být v prosinci 2025 zprovozněna.
Autor: MI Roads a.s.