Odborníci z Fakulty dopravní ČVUT prováděli na Letišti Václava Havla Praha unikátní měření rušení signálu GNSS

publikováno:
autor:
Foto: Ústav letecké dopravy, Fakulta dopravní ČVUT v Praze Foto: Ústav letecké dopravy, Fakulta dopravní ČVUT v Praze

V rámci projektu podpořeného Technologickou agenturou ČR bylo prováděno testovací rušení signálu GNSS na Letišti Václava Havla Praha a zkoumání dopadu na letadlovou avioniku. Akce byla pořádána Ústavem letecké dopravy Fakulty dopravní ČVUT v Praze za součinnosti Českého telekomunikačního úřadu a Smartwings.

Cílem rušení bylo zjistit chování letadlové avioniky, především Multi-Mode Receiveru (MMR) za přítomnosti rušícího signálu a dopad poskytování takto degradovaných polohových informací do zpráv vysílaných systémem ADS-B (Automatic Dependent Surveillance – Broadcast). Měření bylo prováděno na letadle Boeing 737 Max společnosti Smartwings na stojánce na prahu dráhy 22 v několika scénářích zahrnujících různé elevace rušičky vůči letadlové anténě GNSS a různé výkony rušícího signálu.

Zdroj: ČVUT v Praze

Reklama

Vážené čtenářky a čtenáři,

od roku 2020 jsme spustili nový web časopisu SILNICE ŽELEZNICE. Všechny historické články lze dohledat na „staré verzi webu“ - old.silnice-zeleznice.cz. Pokud jste si na své firemní stránky některý z našich článků někdy vložili, upravte si v administraci odkaz - vložte slovo „old“, čili old.silnice-zeleznice.cz/ … (link článku). Odkaz bude plně funkční.

Kalendář akcí