Nová lávka na Rajské zahradě výrazně usnadní přestup z vlaku na metro i průchod oblastí

publikováno:
autor:
Díky nové lávce vzniklo pohodlné a rychlé propojení pro pěší mezi metrem a nedávno vybudovanou železniční zastávkou. Foto: STRABAG Díky nové lávce vzniklo pohodlné a rychlé propojení pro pěší mezi metrem a nedávno vybudovanou železniční zastávkou. Foto: STRABAG

Novou lávku pro pěší oficiálně zprovoznilo hlavní město u stanice metra Rajská zahrada v Praze 14. Díky této stavbě vzniklo nejen pohodlné a rychlé propojení pro chodce mezi metrem a nedávno vybudovanou železniční zastávkou, ale i bezpečný průchod oblastmi Kyje – Hutě přes trať a frekventovanou Chlumeckou ulici. 

„Chodci jsou nejzranitelnějšími účastníky dopravy, a proto je pro nás důležité vytvářet jim bezpečnou a pohodlnou infrastrukturu, řekl I. náměstek primátora hl. m. Prahy pro dopravu Zdeněk Hřib. „I proto v Praze aktuálně probíhá boom ve výstavbě pěších lávek. Během loňského roku jsme totiž v Praze otevřeli Štvanickou lávku, lávku Havraňák a dvě lávky v Radotíně,” připomenul Hřib.

„Posílená infrastruktura na Rajské zahradě znamená nejenom řešení konkrétního problému v obsluze místa, ale i anticipaci budoucího rozvoje tohoto území,” uvedl Tomáš Pek, předseda Výboru pro územní rozvoj Zastupitelstva hl. m. Prahy.

Za zhotovení lávky zaplatilo hlavní město Praha cenu 82,6 milionů korun bez DPH. Technicky se jedná o dvě prostě uložené příhradové ocelové lávky a dvě věže pro spojení výškových úrovní na koncích lávek. Věže obsahují výtahové šachty a schodiště. Světlá šířka lávek je 3,75 metru, světlá šířka schodišť je 1,75 metru. Délka lávky přes Chlumeckou činí 49,35 metru, železniční těleso překlenují dvě pole o rozpětí 20,27 a 16,73 metru.

„Jsme rádi, že jsme se mohli podílet na další stavbě, která ulehčí pohyb nejen všem Pražanům,” svěřil se Petr Popsimov, technický ředitel direkce společnosti STRABAG a.s.

„I přesto, že musely být práce z důvodu nevhodných klimatických podmínek přes zimní období pozastaveny, vše se podařilo a nové propojení mezi stanicí metra, vlakovou zastávkou a čtvrtí Hutě už může sloužit všem,“ zdůraznil.

Na nové železniční zastávce Praha-Rajská zahrada zastavují vlaky pěti linek již od prosince 2023, avšak až do této chvíle chybělo kvalitní a rychlé propojení se sídlištěm Černý Most, zatím bylo jen ve směru do části Hutě. Nyní je však již zastávka kompletně bezbariérově přístupná, a to právě díky zprovoznění pěší lávky přes Chlumeckou ulici.

Na lávce se zároveň také testuje systém navigace v rámci projektu Čitelná Praha, který má za cíl usnadnit orientaci ve městě.

„Z dálky upozorňuje na přítomnost vlakové zastávky také výrazný totem se symbolem vlaku a Eska,“ vysvětluje Petr Tomčík, ředitel organizace ROPID, a pokračuje: „Na lávce navigační systém směřuje cestující k jednotlivým nástupištím, výtahům i východům. Pro jednotlivé směrové tabule jsou zde použity prototypy prosvětlených nosičů a také směrovky navigující na jednotlivé pěší i dopravní cíle v okolí.“ 

Více informací k navigačnímu systému Čitelná Praha je k dispozici zde.