Tatra Phoenix: Výkonný pomocník pro stavbaře a silničáře

publikováno:
autor:
TATRA PHOENIX Euro 6 10×10 jednostranný sklápěč. TATRA PHOENIX Euro 6 10×10 jednostranný sklápěč.

Tatra Trucks je největším výrobcem nákladních a užitkových vozidel v Česku. Na domácím trhu se kopřivnické společnosti stále daří držet silnou pozici v oblasti vozidel s pohonem všech kol. Přibližně polovina vozů této kategorie prodaných v Česku nese značku Tatra, prim mezi nimi hraje modelová řada Tatra Phoenix.

Automobily Tatra jsou již po desítky let jedinečné díky tzv. tatrovácké koncepci podvozku. Konstrukčně unikátní podvozek jim dává výborné jízdní vlastnosti jak při jízdě po silnicích, tak i při průchodu nejtěžším terénem v extrémních klimatických podmínkách.

Spolehlivost, technická kvalita, výborné užitné vlastnosti, moderní kabiny i úsporné a výkonné pohonné jednotky, to vše symbolizuje automobily Tatra již po celá desetiletí. Setkat se s nimi je možné doslova po celém světě.

V rámci vývoje a zákaznických požadavků jsou vozy Tatra neustále zdokonalovány a vybavovány moderními technologiemi. Velmi silnou pozici mají vozy společnosti Tatra Trucks v segmentu stavebnictví, komunálních služeb a údržbě silnic, těžařství, lesnictví, zemědělství, ale i u záchranných sborů a ozbrojených sil.

VZÁCNÉ OCENĚNÍ

Vlajkovou lodí pro civilní trh je modelová řada Tatra Phoenix, jež se vyrábí od roku 2011. Tento klíčový produkt výroby kopřivnické automobilky tak loni oslavil 10 let existence. Tatra Phoenix představuje spojení prověřeného podvozku tatrovácké koncepce tvořeného páteřovou nosnou rourou a výkyvnými nezávisle zavěšenými polonápravami s konstrukčními skupinami a kabinou od renomovaných světových výrobců. Tatra Phoenix má všechny výhody klasické odolné Tatry a zároveň je vybavena moderními technologiemi, což jí umožňuje prosazovat se i na nejnáročnějších trzích. Vizitkou modelu Phoenix je i titul Nejlepší plněpohonné vozidlo roku 2012 v prestižní anketě International Truck of the Year. Bylo to poprvé, kdy takové ocenění obdržel vůz od výrobce ze střední a východní Evropy.

NOVÁ GENERACE VE VÝVOJI

V roce 2014 automobilka začala vyrábět modernizovaný model Tatra Phoenix Euro 6 a v roce 2018 uvedla na trh jeho výrazně inovovanou podobu. V současné době vývojový tým pod vedením ředitele výzkumu a vývoje společnosti Tatra Trucks Radomíra Smolky pracuje na nové generaci modelové řady Phoenix. Zkoušky prototypů by měly přijít v roce 2023 a o rok později by se měla rozjet sériová výroba. Řada Phoenix tak bude i nadále nosným pilířem civilní produkce Tatra Trucks.

Tatra Phoenix Euro 6 může být vybavena nejrůznějšími konstrukčními skupinami a prvky, které jsou přizpůsobeny potřebám jednotlivých uživatelů. Podvozky jsou k dispozici v provedeních 4×4, 6×6, 8×8, 8×6, 10×10 či 10×8. K pohonu slouží moderní motory PACCAR MX-11 a MX-13, které splňují nejnovější emisní normy, a vedle standardní manuálně ovládané převodovky jsou k dispozici také automatizované a plně automatické převodovky různých výrobců. Vozy řady Phoenix mohou být různě individualizovány podle požadavků zákazníka. To je jednou z devíz společnosti Tatra Trucks – vedle sériové výroby je důležitou součástí produkce i vysoká míra individualizace a schopnost vyhovět speciálním požadavkům provozovatelů.

DOBŘE SLOUŽÍ I PROTINOŽCŮM

Vozy řady Tatra Phoenix si našly cestu už do více než tří desítek zemí a slouží v nejrůznějších podmínkách. Z více než čtyř tisíců vyrobených phoenixů bylo dodáno nejvíce vozů s podvozkem v konfiguraci 6×6, druhá nejpočetnější je konfigurace 8×8.

Největší trh pro vozidla Tatra Phoenix tradičně představuje Česko, více než polovina jich jezdí u domácích uživatelů. Stovky vozidel byly dodány slovenským uživatelům, další stovky vozů odebraly společnosti v Německu, Polsku, Maďarsku, Norsku, Nizozemí, Rakousku atd. Nejexotičtějšími teritorii, kam byly phoenixy vyvezeny, jsou tichomořská Nová Kaledonie, africký Mauricius nebo Austrálie.