Metrostav pomáhá v boji s koronavirem

publikováno:
autor:
Stavební buňka u Krajské nemocnice Liberec Stavební buňka u Krajské nemocnice Liberec

Největší stavební společnost v České republice pomáhá bojovat proti šíření nákazy virem COVID-19. Orgánům veřejné správy Metrostav aktuálně zapůjčil 17 mobilních stavebních buněk, které lze využít nejen v nemocnicích pro zřízení externích odběrových míst, ale také pro nouzová pracoviště složek integrovaného záchranného systému, či pro výdejní místa zdravotnické pomoci, potravin a základních hygienických potřeb. Tím ale pomoc Metrostavu v boji proti koronaviru nekončí.

Například liberecký tým, který pod vedením Ing. Ondřeje Matouška rekonstruuje pavilon psychiatrie v Krajské nemocnici Liberec, poskytl jednu ze stavebních buněk jako zázemí pro zdravotníky, kteří mají na starosti vstupní kontrolu pacientů. „Krajské nemocnici Liberec jsme vypomohli s úpravou objektu bývalé garáže, a pak nás napadlo, že bychom mohli zapůjčit i stavební buňku. Investor souhlasil. Buňka byla rychle vyklizena a převezena ke stanům, kde probíhá testování pacientů na koronavir,“ vysvětluje Ondřej Matoušek.

Další kontejnery ke stejnému účelu zapůjčil Metrostav do nemocnic v Jablonci nad Nisou, ve Strakonicích, v Českých Budějovicích a v Chebu. Několik jich putovalo i na hraniční přechody, konkrétně do Pomezí nad Ohří, do Vojtanova, a sedm kontejnerů je umístěno na hraničních přechodech s Polskem. Jeden kontejner byl vyčleněn pro potřeby Azylového domu do dočasného stanového kempu v Praze Troji.

„Vzhledem k ohrožení obyvatelstva virovou pandemií jsme neváhali a rozhodli se pomoci tak, jak většina jednotlivců ani firem pomoci nemůže,“ komentuje aktivitu Metrostavu předseda představenstva Ing. František Kočí. „Jsem rád, že se naše nabídka setkala s kladnou odezvou a že se vzhledem k úspěšnosti konceptu objevují další požadavky,“ dodává. Zapůjčení mobilních stavebních buněk provádí Metrostav samozřejmě bezplatně.

Tím ale pomoc ze strany dlouhodobé jedničky na českém stavebním trhu nekončí. Společnost Metrostav poskytla peněžitý dar Českému institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT Praha ve výši 100 000 Kč na vývoj respirátoru CIIRC RP 95 v rámci vývoje prostředků proti šíření COVID-19. Dále Metrostav bezplatně poskytl osobní ochranné pomůcky (30 ks ochranných brýlí) – pro Krajský úřad Středočeského kraje