V bulharské Sofii otevřeli třetí linku metra, stavěla se podle návrhu českých inženýrů

publikováno:
autor:
Fotografie stanice Orlov most nově otevřené třetí linky sofijského metra Fotografie stanice Orlov most nově otevřené třetí linky sofijského metra

Prvních sedm stanic třetí linky sofijského metra slavnostně otevřela ve středu 26. srpna primátorka Sofie Jordanka Fandakova. Metro bylo postaveno podle návrhu, který pro investora Metropoliten EAD zpracovala česká projektová společnost METROPROJEKT Praha a.s. Jde o největší zahraniční zakázku firmy v celé její historii.

Nově otevřený úsek metra má délku 8 kilometrů a zahrnuje sedm stanic v centrální části města, z nichž dvě jsou přestupní na stávající první a druhou linku metra. Součástí stavby je i nové depo Zemljane.

Projektování linky bylo zahájeno v roce 2010. Metroprojekt je autorem dopravně urbanistického a základního technického návrhu trasy a stanic, na který následně navázaly realizační projekty bulharských inženýrů. V současné době probíhá výstavba dalších čtyř stanic. Dle schváleného projektu bude mít třetí linka po celkovém dokončení 21 stanic.

„Čeští projektanti metra mají ve střední a východní Evropě skvělé jméno. Naší výhodou je, že jsme získávali zkušenosti na projektu metra v Praze – a v České republice bychom jen těžko hledali technicky náročnější a organizačně komplikovanější projekt, než je podzemní dráha ve městě s tak bohatou historií a složitou geologií,“ říká David Krása, generální ředitel Metroprojektu.

Slavnostního otevření se za českou stranu zúčastnili zástupce českého velvyslance ing. Petr Vávra a generální ředitel společnosti METROPROJEKT Praha ing. David Krása.