Nová městská lanovka v Istanbulu je společným česko-tureckým dílem

publikováno:
autor:
Foto: Metrostav Foto: Metrostav

Symbolicky na státní svátek České republiky a v předvečer státního svátku Turecka byla dne 28. října 2022 uvedena do provozu podzemní lanovka Aşiyan – Hisarüstü v Istanbulu. Veřejnost si tak poprvé mohla vyzkoušet 900 m dlouhou městskou lanovku se spádem 13 %, která během jedné hodiny přepraví 2000 cestujících v obou směrech. Doba jedné jízdy trvá okolo 2,5 minut.

Dvacetimilionový Istanbul získal významnou posilu pro svou veřejnou dopravu. Horní stanice lanovky navazuje na vestibul konečné stanice metra linky M6 a dolní stanice na přívoz přes úžinu Bospor z evropské části na asijskou. Hlavním dodavatelem stavby byl česko-turecký podnik Metrostav Ankara Inşaat, A.Ş. Dílo v režimu EPC (engineer- procure - construct) bylo realizováno pro Ředitelství železniční dopravy evropské části Magistrátu Istanbulu.

TUNELÁŘSKÉ PRÁCE A PODZEMNÍ VESTIBULY

Rozsah prací dceřiné společnosti Metrostavu byly nejen tunelářské práce na traťových a staničních tunelech, ale i podzemní vestibuly horní a dolní stanice včetně stavebních a architektonických konstrukcí a kompletní technologie, tj. vozy lanovky (dodavatelem byl švýcarský výrobce Garaventa), poháněcí a napínací stanice, elektročást, automatizace a bezpečnostní systémy.

Podzemní lanovka Aşiyan – Hisarüstü v Istanbulu

Související články