Přímo u vstupu na Štvanickou lávku, která je ve stádiu dokončování, bude na pražském ostrově Štvanice stát socha autora Jana Hendrycha, vyrobená z betonu, tedy stejného materiálu, jako samotná lávka.
Ženská postava v životní velikosti bude umístěna na ostrově Štvanice v místě kontaktu rampy lávky a terénu ostrova. Figura bude umístěna na soklu o výšce 1,5 metru a bude vyrobena z patinovaného vysokopevnostního betonu, tedy ze stejného materiálu jako je lávka.
„Může to být personifikace vody, řeky Vltavy, lidské bytosti obecně, světice atp. Záměrně ale nebude prezentován žádný výklad, ten ať si každý dosadí podle svého,“ popisuje sochař Jan Hendrych. Český sochař, malíř, restaurátor a profesor na Akademii výtvarných umění Jan Hendrych se po roce 1968, kdy ztratil možnost vystavovat, živil restaurováním soch, zejména barokních soch na mostech. I proto je mu téma blízké.
SPOJENÍ BETONEM
„Sochy vždy neoddělitelně patřily k mostům a v době baroka tento trend ještě zesílil. Kromě jeho hlavní funkce můžeme most chápat i jako sokl pro sochy. V případě štvanické lávky bude propojení se sochou umístěné v jeho blízkosti skrze použití identického stavebního materiálu,“ říká architekt Petr Tej, autor Štvanické lávky.
Spolupráce sochaře prof. Jana Hendrycha s architektem Petrem Tejem začala malou realizací sochy Strážce u lávky přes Dřetovický potok ve Vrapicích. Tato společná realizace získala několik nejvyšších architektonických ocenění v ČR. Nyní se společně podílejí na lávce, která usnadní život řadě Pražanů.