Jak je na tom česká dopravní infrastruktura? Je dostatečně rozvinutá, nebo potřebuje dobudovat? A pokud ano – jak toho dosáhnout co nejlépe a nejefektivněji? Na tato témata jsme debatovali s prezidentem Asociace pro rozvoj infrastruktury (ARI) Tomášem Janebou.
Lepší dvakrát vyhořet, než se jednou stěhovat… Jako všechny moudrosti je i tahle nadsazená, ale má reálný základ. Kdo už někdy stěhování zažil, ví, o čem je řeč. Kdo zatím ne, může se utěšovat alespoň tím, že ho čeká jen stěhování domácnosti a jejího vybavení, ne hned celého domu.
Generální ředitel společnosti AŽD Praha Zdeněk Chrdle se netají tím, že je tak trochu šotouš. Protože on i kolegové mají k železnici hluboký osobní vztah, dokážou o ní přemýšlet s respektem a vizí. I proto mu vadí, že se na železnici u nás i v Evropě navalily takové požadavky a předpisy, že se stala zdaleka nejdražším módem dopravy.
Jubilejní, už 30. ročník Mezinárodního Sympozia mosty, se uskutečnil 24. a 25. dubna v Brně. Zúčastnilo se ho více než 860 odborníků z praxe i akademické sféry, mezi hosty byli představitelé klíčových oborových institucí i politického života.
Absolvent technického oboru nikdy nebude muset složitě hledat práci, naopak si bude moci vybírat, zdůrazňuje profesor Přibyl. Je si však vědom úskalí, jež mohou číhat třeba na gymnazisty, kteří se pro techniku rozhodnou.
Krátce před koncem loňského roku byla dokončena stavba dálnice D4 v úseku mezi Příbramí a Pískem, která dostala název odkazující na dávnou historii Via Salis, tedy Solná stezka. Řidičům se tak otevřelo rychlé spojení mezi středními a jižními Čechami.
Jak ovlivní nový projekt KÝM BUDU budoucí recruitment technických profesí a jakou roli bude mít při získávání talentované a schopné pracovní síly ve firmách? O tom jsme hovořili s výkonnou ředitelkou vydavatelství Konstrukce Media, andragožkou a propagátorkou mimoškolního vzdělávání Dagmar Šír.
„Strategické záměry státu stanoví legitimní cíle, jejichž naplnění je ve veřejném zájmu,“ cituje generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda závěr Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže k povinnému zavádění evropského zabezpečovacího systému ETCS od ledna 2025.
Chtěl být výpravčím, stal se projektantem. Ředitel ateliéru železničních staveb SAGASTA s.r.o. Ing. Emil Špaček ale nádraží neopustil: projektuje jejich rekonstrukce a dostavby. Jedním z těch, které mu přirostlo k srdci, je Benešov u Prahy.
„Během poslední dekády Polsko intenzivně investovalo do rozvoje své dálniční sítě a svým prioritám přizpůsobilo i legislativní změny,“ říká ministr dopravy Martin Kupka. Tyto úpravy ale překročily hranice toho, co v České republice považujeme za správné s ohledem na respekt k soukromému vlastnictví.