3/2020
Miliarda sem, miliarda kam?
Nevycházím z údivu, jak se během několika málo měsíců může změnit způsob, jakým jsou vnímány peníze. Pro běžného smrtelníka je těžko představitelné, jak se nakládá s miliardami ze státního rozpočtu. Ale úplně mě fascinuje, jak se na státní i evropské úrovni šermuje s částkami ještě o řád vyššími – a to se bavíme jen o dluzích. Půl bilionu českého schodku a aktuálně shoda na 750 miliardách eur na unijní úrovni jako reakce na vypnutí ekonomik, je asi správný postup. Rozdíl je ve struktuře a způsobu, jak se k částkám došlo.
V české verzi rozpočtu absolutně není jasné, proč zrovna 500 miliard schodku a ne o 5 nebo deset víc či méně. Chápu, že se chce vláda z nastávající krize proinvestovat. Bylo by ale fajn vědět, do čeho přesně investice půjdou. Evropský záchranný balík je naproti tomu rozpitvaný do mrtě. Tvrdě a někdy až cynicky se řeší každé euro. Všichni zainteresovaní si jdou po krku a je úplně jasné, jestli se bude sypat do infrastruktury, ekologizace energetiky nebo rozvoje regionů. Nejde totiž o nic méně než o budoucnost celé generace Evropanů, kteří teď vstupují do produktivního věku a pokud nebudou vydělávat, těžko astronomický dluh jednou splatí. Nemluvě o sociálních bouřích, které může velká strukturální nezaměstnanost rozdmýchat.
To si určitě uvědomuje i česká vláda, která se rozhodla zaměstnanost „uměle“ držet na nízké úrovni. Ale ze samotného českého rozpočtu mám zatím spíše pachuť nekomunikační arogance, což je u vlády, která se v komunikaci vyžívá, zajímavý paradox. Každopádně doufejme, že i pro stavebnictví budou nastavené finanční balíky zárukou stability, protože aktuálně jde o jedno z mála odvětví, které relativně slušně jede.
Ale abychom nezůstali jen u virtuálních miliard. Oslovili jsme všechna krajská města v České republice, jestli se koronavirová krize promítla do jejich investičních akcí a plánů. Dobrou zprávou je, že prakticky ve všech městech letos jen minimálně. Pozdržela se spíše příprava staveb na příští rok, které ale může vrátit do hry plánovaná kompenzace státu obcím za každého občana (v návrhu je 1 250 Kč na hlavu). Pokud se tak stane, mohla by být alespoň část astronomického dluhu využita smysluplně.
Klidné léto přeje,
Petr Svoboda,
šéfredaktor