1/2021

Mostaři

Už od roku 1996 se každoročně do Brna sjíždějí odborníci, jejichž život provází výstavba mostů a vše s tím spojené. Tradiční dubnové sympozium vždy nabízí průřez tím nejdůležitějším, ale i nejzajímavějším, co mostní stavitelství za rok vyprodukovalo. Sympatické je, že zde vždy neválcují velcí malé. Šanci představit publiku mostní konstrukci mají autoři dlouhých estakád stejně jako drobných lávek, které nenápadně dokreslují krajinu. Zaměstnanci stavebních gigantů i majitelé malých firem. Slovutní profesoři i „obyčejní“ inženýři, pokud mají co říct. Místo je to svobodomyslné a u večerního piva často protkané vášnivými emocemi. Včetně stovek předvíkendových kocovin. I to k tomu patří.

Letošní ročník sympozia MOSTY je z pochopitelných důvodů přesunut na říjen. Je to škoda. Dubnový termín se mostařské komunitě vryl pod kůži a úroveň konference rostla s pozitivní atmosférou na trhu. Pamatuji depresivní ročníky těsně po krizi před deseti lety, kdy šla řada šikovných mostařů raději pracovat do zahraničí nebo odešla ze stavařiny úplně. A v živé paměti mám ještě euforický rok 2019, kdy se stavební trh vyhříval na vrcholu a zároveň nám život nestínila zdravotní krize.

I dnes se oboru daří a pokud stát nezkrachuje, není důvod, aby se mostařům nedařilo dlouhodobě. A nemusí jít nutně o estakády na nových dálnicích. Stav českých mostů je především na menších komunikacích v mizerném stavu a práce je tak potenciálně dost. Jak říkají mostaři s humorem, z většiny rekonstrukcí se nakonec stejně vyklubou novostavby. Tak velký správcovský dluh u řady z nich máme.

Letošní první číslo Silnic železnic mosty doslova „přetéká“. Ať už jsou v Plzni, Manile nebo převádějí železnici přes Labe, všechny nesou český rukopis a jsem rád, že je můžeme v časopise představit.

Kvalitní čtení přeje,

Petr Svoboda,
šéfredaktor

Předplatné

Časopis SILNICE ŽELEZNICE si můžete objednat na www.konstrukce-media.cz, nebo kontaktujte paní Moniku Odstrčilovou, DiS.:

e-mail: odstrcilova@konstrukce-media.cz
T +420 597 317 578
M +420 733 530 695

Obsah